Apple Music płaci krocie za licencję! O wiele więcej niż Tidal i Spotify

17 Luty 2021 | Sebastian Kaniewski | Mobile
Apple
Źródło: Apple

Temat opłat licencyjnych wielkich gigantów streamingowych często był tematem tabu. W ostatnim czasie postanowiliśmy jednak nieco się w niego zagłębić i okazuje się, że Apple Music płaci krocie, jeśli chodzi o opłatę licencyjną!

Streaming według wielu jest totalnie nieopłacalny dla większości artystów. Mimo tego takie aplikacje jak Spotify, Tidal, czy Apple Music cały czas cieszą się sporą popularnością. Niewiele osób pamięta jednak, że wiąże się to ze sporymi opłatami, jeśli chodzi o licencje.

Apple Music i Spotify na prowadzeniu, reszta daleko w tyle

Spotify

Amerykańskie Mechanical Licensing Collective (MLC) udostępniło w ostatnim czasie dokładne liczby, jakie największe serwisy streamingowe płacą za możliwość udostępniania utworów słuchaczom. W ostatnim raporcie mogliśmy wyczytać, że MLP zgarnęło ponad 424 miliony dolarów za udostępnienie utworów największym serwisom!

Organizacja zajmuje się udostępnianiem licencji od początku bieżącego roku. Najwięcej ze wszystkich dwudziestu firm ujętych w rankingu płaci co ciekawe Apple, które łącznie musiało uiścić opłatę w wysokości 163 milionów dolarów! Na drugim miejscu pod tym względem jest Spotify (ponad 152 miliony dolarów). Na trzeciej lokacie, ale już daleko za konkurencją, sklasyfikowana została aplikacja Amazon Music (42 miliony dolarów). Dysproporcje pomiędzy czołówką a resztą serwisów są mocno szokujące. Dziwi przede wszystkim obecność Apple Music na pierwszej lokacie, zwłaszcza, że Apple ma 60 milionów subskrybentów, a Spotify aż 130 milionów!

Zobaczcie to sami

Poniżej prezentujemy wam ranking, w którym znajdziecie dokładne zestawienie. Liczby robią wrażenie!

Ranking opłat

Czytaj dalej