Aplikacja mobilna do przełączania napędu 4x4 na napęd na tył w BMW!

18 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Mobile
Wyłączanie napędu xDrive w BMW
Źródło: pixabay.com

Aplikacja mobilna służąca do przełączania napędu 4x4 na napęd na tył w BMW. To nie film science fiction tylko rzeczywistość. Takie rzeczy są jak najbardziej możliwe. Jak to działa? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu.

Przełączanie napędu z 4x4 na napęd na tył do niedawna było możliwe tylko przy pomocy fizycznych przycisków w kokpicie samochodu. Tego typu funkcje oferowały głównie auta terenowe i to nie wszystkie. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom jest to możliwe również w samochodach BMW z napędem xDrive. Aplikacja mobilna nazywa się xDelete i niestety nie jest darmowa. Wykupienie jej to wydatek 119,99 euro. Jak to działa? Bardzo prosto. Wystarczy uruchomić apkę w telefonie i połączyć się z autem. Dokładną instrukcję znajdziecie w aplikacji po jej zakupie.

Aplikacja do przełączania napędu xDrive na tylną oś

Aplikacja mobilna xDelete - dlaczego warto ją zainstalować?

Warto ze względu na fakt, że daje ona świetną zabawę. Co ciekawe, działa również w starszych modelach takich jak E90 czy E60. Oczywiście nie będzie skuteczna w samochodach marki BMW z napędem ,,x'' starszej konstrukcji. Auto musi mieć xDrive oraz możliwość skomunikowania się z telefonem, czyli iDrive. Nie mamy jednak w pełni potwierdzonych informacji czy ta aplikacja współpracuje z wszystkimi generacjami systemu iDrive, ale prawdopodobnie tak.

Jeśli macie BMW z napędem na 4 koła, ale chcielibyście pojechać na tor i polatać bokami to koniecznie powinniście zainwestować w tę aplikację. Dzięki temu będziecie mogli w każdej chwili odłączyć napęd na przód z układu 4x4 i ustawić samochód tak, aby moment obrotowy był przekazywany wyłącznie na tylne koła. A następnie zarzucać tylną osią i czerpać z tego dużo frajdy. Kiedy jednak ta zabawa wam się znudzi, wystarczy włączyć napęd xDrive w aplikacji. Dzięki temu znowu możecie czuć się pewnie w trudnych warunkach drogowych takich jak deszcz czy śnieg.

Prowadzenie BMW z napędem na tylną oś

Jakie tryby oferuje aplikacja mobilna xDelete?

Aplikacja mobilna xDelete oprócz całkowitego odłączenia przedniej osi oferuje także specjalne tryby. Na przykład Sport. Dzięki któremu napęd zaczyna działać tak, że pozwala kierowcy na znacznie większe uślizgi. Napęd 4x4 nadal jest włączony, ale nie pomaga tak bardzo kierowcy jak w standardowym ustawianiu. Twórcy aplikacji przewidzieli jeszcze tryb Snow. Przeznaczony głównie na śnieg. Jest też możliwość ręcznego ustawienia . Jak widać apka daję naprawdę sporo możliwości. Dziwne, że BMW nie oferowało takich opcji w standardzie.

Po raz pierwszy możliwość odłączenia przedniego napędu w modelu wyposażonym w system xDrive pojawiła się dopiero w 2017 roku w modelu M5 F90. Dzięki aplikacji można z tego korzystać praktycznie w każdym modelu BMW wyposażonym w ten napęd. Jeśli macie samochód tej marki z napędem 4x4 i chcecie polatać bokami z napędzaną tylko tylną osią to warto wypróbować tę apkę. Choć z drugiej strony patrząc nie jest to niestety tania aplikacja. Link do xDelete zamieszczamy tutaj.

Czytaj dalej