Sprawdzamy co oferuje elektryczny Mercedes EQC?

31 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Mercedes EQC przód auta
Źródło: FOT. Mercedes

Sprawdzamy co oferuje elektryczny Mercedes EQC? Jaki silnik pracuje pod maską niemieckiego SUV-a? Co ciekawego znajdziemy w wyposażeniu tego auta?

Mercedes EQC - dane techniczne i cena

Mercedes EQC to SUV klasy średniej o wielkości zbliżonej do spalinowego modelu GLC, znanego wcześniej jako GLK. Jaka jednostka jest źródłem napędu w tym aucie? Dostępne są dwie wersje. Podstawowa to 350 4Matic z dwoma silnikami elektrycznymi o mocy 286 KM. W takiej odmianie auto rozpędza się do 100 km/h w 6,9 s. Dysponujący większym budżetem mają do wyboru jeszcze mocniejszą wersję o mocy 408 KM. Ta również ma dwie jednostki elektryczne. GQC 400 4Matic, bo tak nazywa się mocniejsza odmiana auta osiąga setkę w 5,1 s. Prędkość maksymalna to niezależnie od wersji 180 km/h.

Jak wskazuje 4Matic w nazwie, auto jest seryjnie wyposażone w napęd 4x4. W standardzie znajdziemy również automatyczną skrzynię biegów. Niemiecki producent deklaruje, że samochód jest w stanie pokonać na jednym ładowaniu około 412 km. Według danych Mercedesa średnie zużycie energii to 22,3 kWh/100 km. To tak jakby współczesny wskaźnik ,,spalania'', ale dla aut elektrycznych. Z kolei całkowita pojemność baterii to 80 kWh. Ładowanie baterii w zależności od zastosowanej ładowarki może trwać od 40 minut do 11 godzin.

Mercedes EQC tył samochodu

Mercedes EQC - najciekawsze elementy wyposażenia

Warto wspomnieć przede wszystkim o laserowych światłach, które znacznie lepiej oświetlają drogę podczas nocnej jazdy. Są dużo skuteczniejsze niż światła LED-owe czy ksenony. Auto zostało wyposażone również w tryb Maximum Range, który dość agresywnie dba o odzyskiwanie energii. Na przykład w trakcie hamowania. Nie pozwala on kierowcy nie gwałtownie ruszyć, ani nerwowo zahamować. Dzięki temu samochód odzyskuje więcej energii i może pokonać dłuższy dystans na jednym ładowaniu. Oczywiście można ten tryb wyłączyć.

Auto ma również nawigację z możliwością wyszukiwania najbliższych ładowarek. Niby nie jest to nic nadzwyczajnego, ale bardzo się przydaje. Samochód pokazuje też ładowarki wzdłuż trasy, którą podróżujemy. Jednak tylko wtedy, kiedy uzna, że nie dojedziemy bez koniecznego postoju na ,,tankowanie'' do miejsca docelowego. Minusem tego systemu jest jednak fakt, że niestety nie pokazuje on wszystkich ładowarek. Jak na współczesny model Mercedesa przystało jest tutaj również obsługa głosowa funkcji auta. Ta wywoływana jest komendą ,,Hej Mercedes''.

Mercedes EQC wnętrze

Samochód może być też wyposażony w perfumy rozpylane wraz z nawiewem. To taki ciekawy dodatek. Podobne rozwiązanie ponad dekadę temu można było spotkać już w Peugeocie 207. Jednak tam zamiast perfum zastosowano specjalny zapachowy wkład. EQC ma również 4-strefową klimatyzację oraz aktywny tempomat. A to zaledwie kilka z najciekawszych elementów wyposażenia w tym aucie.

Czytaj dalej