Tesla Roadster - model, od którego zaczęła się historia tej marki

30 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Tesla Roadster 1. generacji
Źródło: FOT. Tesla

Tesla Roadster to model, od którego zaczęła się historia tej marki. Kiedy debiutował na rynku? Który producent samochodów miał duży udział w tym projekcie? Jakie ten model miał osiągi?

Obecnie amerykańską markę Tesla kojarzymy przede wszystkim z trzema modelami. To Model X, Model S i Model 3. Jednak, kiedy pierwsze auto tej marki debiutowało na rynku w 2007 roku oferta wyglądała zupełnie inaczej. Nie było dostępnego ani liftbacka, ani vana, ani kombi czy sedana. Można było wtedy kupić jedynie 2-osobowe auto sportowe o nazwie odpowiadającej jego rodzajowi nadwozia, czyli Roadster. Samochód zadebiutował na rynku w 2007 roku. Nie był to jednak projekt wykonany w całości przez markę Tesla.

Amerykańska firma Elona Muska skorzystała z gotowego nadwozia Lotusa Elise. Choć skorupa i podwozie są te same to w Tesli wykonano szereg zmian i to nie tylko stylizacyjnych. Jednak na początek przyjrzymy się bliżej designowi auta. Na pierwszy rzut oka widać, że Tesla Roadster ma zmodyfikowaną maskę, przedni i tylny zderzak, reflektory i tylne lampy. Zmieniono również tylną klapę. To jednak nie wszystko. Najważniejszą różnicą między amerykańskim autem a brytyjskim protoplastą był napęd.

Tesla Roadster 1 generacji rzut z góry

Tesla Roadster i jej elektryczny napęd

W Tesli Roadster źródłem napędu jest 3-fazowy silnik elektryczny generujący moc 250 KM. Jako, że auto waży zaledwie 1220 kg rozpędza się do pierwszej setki w zaledwie 3,9 s. Patrząc na osiągi współczesnych modeli tej marki nie jest to może aż tak imponujące. Jednak dalej są to sportowe osiągi i def acto rewelacyjny wynik. Prędkość maksymalna auta to 201 km/h. Jak na roadstera nie jest to zbyt dobry wynik. Jednak nie można zapominać, że to jedno z pierwszych aut elektrycznych po długiej przerwie od eksperymentów dużych koncernów z samochodami na prąd.

Technologia sportowych aut elektrycznych jeszcze wtedy raczkowała. Jak na 2007 rok to naprawdę były to bardzo dobre parametry. Zasięg sportowego roadstera szacowano wtedy na 394 km. Deklarowany czas ładowania baterii to około 3,5 godziny. Tesla przewidywała wówczas, że akumulatory wytrzymają około 160 000 km. Kiedy samochód pojawił się na rynku kosztował około 112 000 dolarów. Obecnie Model 3 można kupić dużo taniej. Wtedy na Roadstera mogło pozwolić sobie niewiele osób.

Tesla Roadster 1 generacji wnętrze auta

Auto produkowano do 2012 roku. Jednak z danych, które udało nam się znaleźć wynika, że do 2010 roku do klientów trafiło 1000 egzemplarzy Tesli Roadster. Warto wspomnieć również o fakcie, że to Tesla Roadster 1. generacji została wysłana przez Elona Muska w kosmos. Samochód przetransportowano tam na pokładzie rakiety Falcon Heavy. Pojazd znajduje się w przestrzeni kosmicznej już od ponad 3 lat. Za jego kierownicą posadzono manekina w stroju kosmonauty. Tesla Roadster jest czwartym autem w kosmosie.

Czytaj dalej