Xiaomi planuje wprowadzenie na rynek własnego samochodu!

29 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Moto
Chińskie miasto
Źródło: pixabay.com

Xiaomi planuje wprowadzenie na rynek własnego samochodu. Czy chińskiemu gigantowi uda się konkurować ze ,,starymi wyjadaczami'' na europejskim rynku? Kiedy planowany jest debiut chińskiego auta?

Samochód Xiaomi to powiew świeżości na skostniałym rynku motoryzacyjnym

Na rynku motoryzacyjnym od lat dominują producenci z Niemiec, Włoch, Francji, USA a także z Korei Południowej i Japonii. Chińczycy już od kilku lat sprzedają swoje samochody w gigantycznych ilościach. Jednak nie w Europie. Być może sytuacja ta wkrótce ulegnie zmianie, bo Xiaomi zapowiedziało, że rozpoczyna pracę nad swoją własną konstrukcją samochodu. To bardzo dobra wiadomość, która co prawda nie sprawi, że ,,staży wyjadacze'' obniżą ceny swoich aut. Jednak być może zmobilizuje ich do popracowania nad wyższą jakością swoich konstrukcji i poprawą obsługi klientów. Wiele ,,starych'' marek produkujących samochody czuje się obecnie zbyt pewnie na rynku, a na tym tracą klienci.

Tesla Model S

Monopol wąskiej grupy producentów nigdy nie jest dobry i to właściwie w każdej branży. Jeżeli chodzi o motoryzacyjnych potentatów rynkowych to sytuacja nie zmieniała się praktycznie od dekad. Jednak Elon Musk i Tesla przełamali tę hegemonię. W końcu na rynku pojawiło się coś zupełnie nowego. Innowacyjny pomysł sprawił, że Tesla pod względem produkcji aut elektryczny wyprzedziła koncerny ze znacznie większym doświadczeniem niema o lata świetle. Odpowiedź na Teslę pojawiła się właściwie dopiero 2 lata temu, gdy zadebiutował elektryczny samochód Porsche, Taycan. Przypomnijmy, że Tesla Model S pojawiła się na rynku w 2011 roku.

Jak widać musiało minąć aż 8 lat, aby ,,starzy wyjadacze'' dogonili Elona Muska i jego firmę. Co pokaże Xiaomi? Mamy nadzieję, że będzie to przełom w kwestii aut budżetowych dostępnych nie tylko w Chinach, ale i w Europie. Nie liczymy raczej na innowacje, a na ciekawy konkurencyjny samochód. Pamiętacie debiut pierwszych telefonów Xiaomi Redmi i ich szybką popularyzację? Czy tak będzie również z samochodem tego chińskiego koncernu? Na pewno nie pójdzie im tak łatwo jak w przypadku smartfonów czy elektroniki. Rynek motoryzacyjny jest znacznie trudniejszy.

Smartfon Xiaomi

Jednak mamy nadzieję, że Xiaomi wprowadzi nowy powiew świeżości do nieco skostniałego już rynku samochodów. Nie mamy tutaj na myśli nowych technologii czy ogólnego progresu aut, bo to dzieje się niemal u każdego producenta. Chodzi nam bardziej o fakt, że wejście nowej firmy na rynek motoryzacyjny to wydarzenie na skale światową. Niestety ma miejsce zwykle raz na dekadę, a w wielu przypadkach rzadziej. Nawet jeśli debiutuje nowy brand to zwykle jest on finansowany z pieniędzy koncernu istniejącego na rynku od lat. Tak było w przypadku na przykład Infiniti (należącego Nissana) czy Lexusa (stworzonego przez koncern Toyota).

Czytaj dalej