Wspominamy pierwszą odsłonę PlayStation. Jak to się zaczęło?

28 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
Playstation 1 generacji
Źródło: pixabay.pl

Wspominamy pierwszą odsłonę PlayStation. Jak to się zaczęło? W którym roku zadebiutowała ta przełomowa konsola do gier? W co można było na niej grać? Ile kosztowała? To pytania, na które odpowiemy w dalszej części artykułu.

Początki konsoli PlayStation

Premiera pierwszej odsłony słynnej japońskiej konsoli PlayStation miała miejsce w 1994 roku w Japonii. W krajach należących w tamtym czasie do Unii Europejskiej i w USA zadebiutowała dopiero w 1995 roku. Z kolei w Polsce konsola pojawiła się 2 lata później. Tak to wtedy wyglądało. Nie można było liczyć też na obsługę gier w języku polskim. Trzeba było obsługiwać wszystko po angielsku, ale nawet dzieciaki o słabej znajomości tego języka szybko się wtedy go uczyły.

Pad do konsoli Playstation

Pierwotnie urządzenie to miało powstać we współpracy z Nintendo, jednak firmy w końcu się nie dogadały i Sony samo opracowało PlayStation. Jakimi parametrami mogła pochwalić się wtedy ta nowoczesna jak na tamte czasy konsola? Urządzenie było wyposażone w 32-bitowy procesor RISC o taktowaniu zegara 34 Mhz. 5-ka dysponuje procesorem AMD Zen 2 o częstotliwości dochodzącej do 3,5 GHz. Do tego ma aż 8 rdzeni i 16 wątków. Już na podstawie procesora widać jak ogromny przeskok technologiczny dokonał się przez te 27 lat.

PlayStation 1. generacji miało zaledwie 2 MB ogólnej pamięci RAM oraz 1 MB RAM pamięci na karcie graficznej. Obecnie PlayStation 5 ma aż 16 GB ogólnej pamięci RAM. Karta graficzna AMD RDNA wyposażona jest w dwa procesory o taktowaniu 2,23 GHz. Jej pamięć ram to potężne 16 GB. Dysk 5. generacji konsoli ma 825 GB. W przypadku 1. odsłony gracze byli zmuszeni korzystać z kart pamięci o pojemności do 128 kB do 8 MB. Jak widać pojemność dysków i dawnych kart pamięci w stosunku do współczesnych to wręcz niewyobrażalnie duża przepaść. PlayStation 1 miało odtwarzacz CD-ROM. Nie dało się grać w gry bez korzystania z tej formy dysków. W przypadku PlayStation 5 dostępne są dwie wersje konsoli. Jedna bez napędu i druga z napędem obsługującym płyty: DVD oraz Blu-ray. W dzisiejszych czasach granie w gry zainstalowane z Internetu to norma. W latach 90. nie było takich udogodnień.

Granie na Playstation

Ile kosztowała wtedy ta konsola? Jakie gry były dostępne na PlayStation 1?

PlayStation 1, kiedy zadebiutowało kosztowało 1599 zł. To na tamte czasy bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że minimalna krajowa pensja wynosiła wtedy około 300 zł. Z kolei średnia miesięczna pensja w tamtym czasie nie przekraczała 873 zł. Konsola była oferowana - z pewnymi zmianami - aż do 2001 roku. Przez ten cały okres sprzedano nieco ponad 102 miliony egzemplarzy tego urządzenia. Jakie gry były dostępne wtedy na PlayStation 1? Między innymi pierwsze odsłona serii wyścigowej Gran Turismo. Można było też zagrać w przygodową grę z udziałem Lary Croft - Tomb Rider. W tamtym okresie sprzedawano również takie tytuły jak: Tekken, Metal Gear Solid czy Final Fantasy VII.

Czytaj dalej