Chcesz wrzucać filmy na YouTube? Zobacz jakiego sprzętu potrzebujesz!

25 Marzec 2021 | Artur Kuśmierzak | Sprzęt
Sprzęt do nagrywania filmów na Youtube
Źródło: pixabay.pl

Chcesz wrzucać filmy na YouTube? Zobacz jakiego sprzętu potrzebujesz! Podpowiadamy jaki komputer, kamerę i program do obróbki wideo wybrać. Ile pieniędzy trzeba wydać na początek?

Podstawowy sprzęt do obróbki wideo, aby zacząć nagrywać na platformę YouTube

W pierwszej kolejności będziecie potrzebowali dobry komputer. Jaki wybrać? Przede wszystkim nie może być to sprzęt najtańszy. Jeśli nie macie zbyt dużego budżetu to możecie zdecydować się na urządzenie poleasingowe. PC stacjonarny będzie tańszy i mocniejszy. Przede wszystkim powinniście zwrócić uwagę na procesor, pamięć RAM i kartę graficzną. Procesor powinien dysponować zegarem o taktowaniu co najmniej 2,8-3 GHz. Warto zdecydować się na procesor co najmniej 4-rdzeniowy, choć mocny 2-rdzeniowy również powinien sobie poradzić z renderowaniem (przetwarzaniem) filmów.

Jak zacząć przygodę z Youtubem

Kolejna ważna kwestia to dobra karta graficzna. Ta powinna mieć co najmniej 4 GB RAM-u. Jeśli będzie zbyt słaba, to program do obróbki filmu może się zacinać. Do tego dojdzie problem z renderowaniem, które będzie trwało kilka godzin. Równie ważna jest też pamięć RAM na płycie głównej. 8 GB to absolutne minimum. Można też zaopatrzyć się w 22-24-calowy monitor (nawet poleasingowy), ale na początek to raczej fanaberia niż niezbędna potrzeba.

No dobra, macie już komputer to teraz potrzebny będzie wam program do obróbki wideo. W Internecie jest wiele darmowych programów. Niestety z naszego doświadczenia wynika, że prawie każdy z nich ma ograniczenia, które skutecznie utrudniają montaż nawet najprostszych filmów. Na podstawowe programy, które będą w pełni funkcjonalne trzeba wydać około 500 zł. Najbardziej zaawansowane to Adobe Premiere oraz Final Cut. Za ten pierwszy płaci się w formie comiesięcznego abonamentu (za około 24 euro), więc w każdej chwili można z niego zrezygnować. Drugi dostępny jest na urządzeniach firmy Apple. Można go też kupić za 1399 zł. Jednak na początek nie warto inwestować dużych pieniędzy.

Sprzęt do vlogowania

Sprzęt do filmowania

Na początek w zupełności powinna wystarczyć wam jedna kamera. Możecie zdecydować się na kamerę sportową za kilkaset złotych oraz dokupienie do niej statywu , gimbala lub monopodu. Na początek statyw lub monopod powinny wam wystarczyć. Gimbale zwykle są dużo droższe i trzeba nauczyć się ich obsługi. Wymaga to poświęcenia znacznie większej ilości czasu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej kamerki? Przede wszystkim powinna ona nagrywać w rozdzielczości co najmniej FullHD, czyli 1080p.

Warto wybierać kamery renomowanych producentów takich jak Sony, DJI czy GoPro. Tanie chińskie urządzenia mogą się przegrzewać i skutecznie utrudniać nagrywanie. Nikt przecież nie chce , aby w trakcie filmowania padła mu kamera i materiał wideo został usunięty lub uszkodzony. Na początek nie wydawajcie zbyt dużych pieniędzy. Naprawdę nie warto!

Czytaj dalej