AI zastąpi dubbingujących aktorów? Ambitne plany!

16 Marzec 2021 | Sebastian Kaniewski | Nauka
AI
Źródło: AI

Sztuczna inteligencja zastąpi dubbingujących aktorów? Wiele na to wskazuje! AI zostało już wykorzystane w serialu "Simpsonowie" i wiele wskazuje na to, że to dopiero początek stosowania takiego rozwiązania.

Eksperci od AI są zdania, że rozwój sztucznej inteligencji umożliwia zastąpienie praktycznie każdego dubbingującego aktora. Bardzo możliwe, że w przeciągu kilku następnych lat widzowie nie będą w stanie zorientować się, czy oglądaną przez nich postać przedstawiają ludzie, czy też po prostu algorytmy.

Sztuczna inteligencja opanuje cały świat?

Simpsonowie

Przykład zastosowania takiej technologii mieliśmy w popularnym serialu "Simpsonowie". Po tym jak zmarła Marcia Wallace, która na co dzień podkładała głos pod postać Edny Krabappel, producenci użyli algorytmów, które pozwoliły stworzyć dialogi z głosem zmarłej aktorki.

Twórcy serialu w celu odtworzenia oryginalnego głosu aktorki skorzystali ze starych nagrań i dialogów. Efekt końcowy zadziwił wszystkich fanów serialu i z pewnością będzie to dopiero początek wykorzystywania sztucznej inteligencji w takich celach.

Im więcej danych, tym lepszy efekt

Simpsonowie

Firmą, która w ostatnim czasie mocno postawiła na nowoczesną technologię jest brytyjski startup Sonantic, który do opracowania dialogów potrzebuje około 50 godzin nagrań danej osoby. O wiele mniej czasu potrzebuje z kolei australijska firma Replica Studios, która uważa, że do stworzenia autentycznego ludzkiego głosu wystarczy zaledwie 20 minut nagrań. Przedstawiciele australijskiego przedsiębiorstwa podkreślili jednak, że im więcej danych, tym lepszego efektu końcowego można się spodziewać.

Czytaj dalej