W swoich argumentach kierowanych do FTC przez ostatnie dwa lata Microsoft oświadczył, że będzie traktował Activision Blizzard jako przejęcie wertykalne i zasugerował, że nie będzie musiał ogłaszać zwolnień, ponieważ po prostu ich nie będzie. Jednak 30 stycznia Microsoft ogłosił, że zwalnia 1900 pracowników w Activision Blizzard, ZeniMax i Xbox ponieważ, praca większości pracowników pokrywa się w całości lub części – w szczególności między Microsoft i Activision Blizzard. Ta rozbieżność stanowi sedno skargi FTC.
„Ogłoszony niedawno plan Microsoftu dotyczący wyeliminowania 1900 stanowisk pracy w dziale gier wideo, w tym w nowo nabytej jednostce Activision, stoi w sprzeczności z powyższymi oświadczeniami złożonymi przed Trybunałem” – stwierdzono w skardze FTC. „Microsoft podobno oświadczył, że zwolnienia były częścią „planu wykonawczego”, który ograniczy „obszary w których praca nad konkretnymi projektami pokrywa się” pomiędzy Microsoft i Activision, co jest niezgodne z sugestią Microsoft skierowaną do Trybunału, że obie firmy będą działać niezależnie po fuzji .” – czytamy dalej w komunikacie.
Chociaż brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków zatwierdził w październiku przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft za 69 miliardów dolarów, FTC była pełna obaw związanych z prawem antymonopolowym. FTC w dalszym ciągu kwestionuje przejęcie, co oznacza, że Microsoft będzie zmuszony najprawdopodobniej zbyć całość lub część Activision Blizzard.